Auto oddaj do demontażu, a stare palety pracownikom
Odpowiednie postępowanie ze śmieciami może obniżyć koszty działalności przedsiębiorcy. Warto więc pamiętać o oddawaniu starych akumulatorów czy zużytego sprzętu przy kupnie nowego
Najprościej jest umówić się z firmą mającą odpowiednie zezwolenie na zbieranie, odzysk bądź unieszkodliwianie odpadów. Przy ich oddawaniu przedsiębiorca wypełnia kartę przekazania i praktycznie przestaje się nimi interesować. Jednak taka usługa jest kosztowna. Czasem przedsiębiorcy bardziej opłaca się samodzielnie wywieźć śmiecie lub wynająć firmę transportową, która zawiezie odpady w miejsce, gdzie zostaną unieszkodliwione bądź zagospodarowane. Jeżeli swoich odpadów nie będzie sam wozić do odbiorcy, to musi je powierzyć firmie transportowej, która posiada stosowne zezwolenie.
Przypominamy też, że jeśli zakład jest wytwórcą odpadów, to musi prowadzić ich ewidencję zgodnie z art. 36 ustawy o odpadach. Często będzie to tzw. ewidencja uproszczona z zastosowaniem właśnie kart przekazania odpadów, dlatego też te dokumenty trzeba starannie zbierać.
Wraki samochodowe
Dla niektórych rodzajów odpadów obowiązują odrębne regulacje. Dotyczy to wraków samochodowych. Nie wszystkie wyeksploatowane auta można po prostu oddać na złom.
Ci przedsiębiorcy, którzy mają pojazdy do 3,5 t dopuszczalnej masy całkowitej (zarówno osobowe, jak i przewożące towary), muszą po wycofaniu z eksploatacji oddać je do stacji demontażu lub punktu zbierania pojazdów.
Nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta