Na czas poinformuj inspektorów, że zaczynasz działać
Założenie własnego biznesu oraz jego prowadzenie, zatrudnianie pracowników to jak wiadomo liczne obowiązki wobec urzędów czy innych organów. Jednak uchybienia w tym zakresie często mogą mieć przykre konsekwencje finansowe
Jakie? Za łamanie tych, które są związane z bezpieczeństwem i higieną pracy, szef może np. zapłacić grzywnę w wysokości od 1 tys. do 30 tys. zł.
Podstawą ukarania będzie art. 283 kodeksu pracy (k.p.). A do tego, że lepiej tego uniknąć, chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Dlatego, aby się uchronić przed kłopotami i działać zgodnie z literą prawa, każdy pracodawca powinien wiedzieć kogo, o czym i w jakim terminie zawiadamiać. Dziś o tym przypominam.
PIP i sanepid
Każdy pracodawca rozpoczynający działalność jest obowiązany zawiadomić właściwego okręgowego inspektora pracy o miejscu, rodzaju i zakresie prowadzonej działalności. Takie same informacje musi przekazać do właściwego państwowego inspektora sanitarnego. Ma na to 30 dni od dnia rozpoczęcia tej działalności. Tak nakazuje bowiem art. 209 § 1 k.p.
Jak to zrobić? Może wystarczy zadzwonić? Nie. Kodeks pracy przewidział konieczność złożenia informacji na piśmie. Inspekcje nie pobierają opłat od dokonywanych zgłoszeń.
Uwaga! Przez rozpoczęcie działalności na potrzeby informacyjne należy rozumieć moment zatrudnienia pierwszego pracownika, a nie chwilę zarejestrowania działalności gospodarczej.
PrzykładPan Mateusz założył własną firmę. Jak na razie prowadzi ją jednoosobowo we własnym mieszkaniu. Dopóki nie zatrudni pracownika, nie ma statusu pracodawcy. Tym samym do
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta