Tarcza antyrakietowa: siła czy bezpieczeństwo?
Dialog amerykańsko-rosyjski, wsparty przez politykę Niemiec, zawęża Polsce możliwości rozgrywania własnych interesów – pisze analityk stosunków międzynarodowych
Problem ulokowania w naszym kraju amerykańskich wyrzutni rakietowych był okazją do nowego zdefiniowania miejsca Polski na politycznej mapie bezpieczeństwa europejskiego. Okazją niewykorzystaną nie tylko przez kolejne postsolidarnościowe rządy, ale także zmarnowaną z punktu widzenia refleksji nad tym, czym jest polityka międzynarodowa i jak definiujemy w niej rolę Polski. Dowodem tego są reakcje na nowe otwarcie w relacjach amerykańsko-rosyjskich i prawdopodobne zawieszenie budowy w Polsce i Czechach elementów systemu obrony przeciwrakietowej.
Ucieczka ze Wschodu
Polityka polega na nieustannym definiowaniu celów, a następnie dokonywaniu wyborów służących ich realizacji. Wymaga zatem odróżnienia celu od środków. Nie jest to łatwe zadanie, ponieważ to, co jeszcze wczoraj było celem, dzisiaj staje się środkiem w innej grze. Tylko państwa, które posiadają umiejętność ostrego widzenia procesów politycznych, potrafią zapewnić sobie wpływ na politykę innych aktorów.
Z polskiego punktu widzenia problem ten sprowadza się do dwóch pytań. Czy w obliczu zmian zachodzących w geopolitycznym, a także instytucjonalnym otoczeniu naszym głównym problemem jest deficyt bezpieczeństwa, czy też jest nim raczej deficyt politycznej siły,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta