Przy darmowych przejazdach trzeba pobrać zaliczkę
Jeżeli przedsiębiorca pokrywa koszty dowozu pracowników do miejsca pracy, to powinien wartość takiego świadczenia doliczyć do ich przychodów i pobrać zaliczkę na PIT
Część firm ma swoje siedziby w miejscach, do których nie można dojechać środkami komunikacji publicznej. Niektórzy właściciele takich firm organizują więc zatrudnionym osobom przejazdy do zakładu pracy. Najczęściej przedsiębiorcy ci wynajmują przewoźnika, który autobusem zabiera pracowników z kilku miejsc, w których rano stawiają się o określonej godzinie.
Przewoźnik następnie dowozi te osoby do siedziby firmy. Natomiast po zakończeniu pracy odwozi je z powrotem.
W poszczególnych miesiącach liczba pracowników korzystających z takiego transportu się zmienia. Niektórzy bowiem przebywają na urlopach, w delegacjach służbowych, na zwolnieniach lekarskich itp. Natomiast posiadacze samochodów osobowych wolą w niektóre dni dojeżdżać do pracy własnymi autami.
W związku z tym wynagrodzenie przewoźnika najczęściej nie jest uzależnione od liczby przewożonych pracowników, gdyż nie wiadomo dokładnie, ilu z nich w danym miesiącu będzie faktycznie korzystało z dowozu.
Pracodawca...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta