Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polacy przekonują się do atomu

16 marca 2009 | Kraj | Jarosław Stróżyk Łukasz Zalesiński
Adam Furier, sołtys Klempicza, ostrożnie podchodzi do budowy w jego miejscowości elektrowni atomowej. Klempicz jest jedną  z rozważanych przez rząd lokalizacji
autor zdjęcia: bartosz jankowski
źródło: Fotorzepa
Adam Furier, sołtys Klempicza, ostrożnie podchodzi do budowy w jego miejscowości elektrowni atomowej. Klempicz jest jedną z rozważanych przez rząd lokalizacji
Żarnowiec i Klempicz  to najczęściej wymieniane  lokalizacje. Rząd do końca  roku ma zdecydować,  gdzie powstanie pierwsza elektrownia atomowa.  Jak wynika z sondażu GfK Polonia, w Polsce przybywa jej zwolenników. Badanie przeprowadzono 6 – 8 marca na reprezentatywnej próbie 1000 osób.
źródło: Rzeczpospolita
Żarnowiec i Klempicz to najczęściej wymieniane lokalizacje. Rząd do końca roku ma zdecydować, gdzie powstanie pierwsza elektrownia atomowa. Jak wynika z sondażu GfK Polonia, w Polsce przybywa jej zwolenników. Badanie przeprowadzono 6 – 8 marca na reprezentatywnej próbie 1000 osób.

Przybywa w Polsce zwolenników budowy elektrowni atomowej. Ale w miejscach takich jak Żarnowiec czy Klempicz, w których mogłaby powstać, entuzjastów energetyki jądrowej nie widać

Rośnie poparcie dla budowy w Polsce elektrowni atomowej. Jeszcze rok temu przeciw takiemu rozwiązaniu było 56 proc. Polaków, teraz tylko 42 proc. – wynika z sondażu „Rz”. Przybywa za to zwolenników jej budowy. Jest ich już 40 proc., podczas gdy rok temu było 33 proc. Skąd taka zmiana?

– Polacy wiedzą, że jesteśmy energetycznie uzależnieni od Rosji. Kolejne kryzysy, takie jak z dostawami gazu na Ukrainę, sprawiają, że przychylniej spoglądamy w kierunku energii atomowej – ocenia socjolog Barbara Fedyszak-Radziejowska.

– Ludzie widzą też, że energia drożeje, a elektrownie atomowe kojarzą się z tanim prądem – dodaje Przemysław Wipler, ekspert energetyczny z Instytutu Jagiellońskiego.

Przeciwnicy budowy elektrowni atomowych twierdzą, że jest niebezpieczna (71 proc.), obawiają się też odpadów radioaktywnych (20 proc.). – Respondenci mieli pewnie w pamięci katastrofę w Czarnobylu. Tak naprawdę bowiem temat budowy elektrowni atomowej w publicznej dyskusji jeszcze nie zaistniał – uważa profesor Janusz Czapiński, psycholog społeczny....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8268

Spis treści
Zamów abonament