Kiedy w mieszkaniu może powstać biuro
Właściciel ma prawo bez zgody wspólnoty wynajmować lokal lub założyć w nim biuro. Nie może jednak działać na szkodę pozostałych
Lena Wiktek z Warszawy straciła pracę i planuje założyć biuro rachunkowe w domu. Protestują sąsiedzi. Boją się, że wzrośnie ruch na klatce schodowej i domofony nie będą już gwarantować im bezpieczeństwa.
– Są głusi na wszelkie argumenty – skarży się czytelniczka. – Muszę przecież zarabiać na życie. Jakie są granice ingerencji wspólnoty w prywatne sprawy właścicieli?
Wolnoć Tomku
Przepisy są jasne. Właściciel ma prawo bez zgody wspólnoty mieszkaniowej prowadzić biuro w swoim lokalu lub wynająć je w całości lub części zarówno na cel mieszkaniowy, jak i użytkowy. Na przykład może w nim powstać sklep lub biuro.
Inni właściciele nie mają, co do zasady, wpływu na zmianę funkcji cudzego lokalu, chyba że wiąże się to z koniecznością zmiany udziałów w nieruchomości wspólnej albo też z przebudową....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta