Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Trudne negocjacje z bankami

04 kwietnia 2009 | Ekonomia | Monika Krześniak Wojciech Iwaniuk
Wicepremier Waldemar Pawlak  (w środku), Stanisław Kluza, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego (drugi od prawej), Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich (pierwszy od prawej),  Adam Ambrozik, ekspert Konfederacji Pracodawców Polskich (pierwszy od lewej), oraz Jakub Kurasz  z „Rz”
autor zdjęcia: Kuba Kamiński
źródło: Fotorzepa
Wicepremier Waldemar Pawlak (w środku), Stanisław Kluza, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego (drugi od prawej), Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich (pierwszy od prawej), Adam Ambrozik, ekspert Konfederacji Pracodawców Polskich (pierwszy od lewej), oraz Jakub Kurasz z „Rz”
źródło: Rzeczpospolita

Nawet 20 mld zł kosztowały już polskie firmy opcje walutowe – uważa wicepremier Waldemar Pawlak. Według ekspertów rozwiązaniem dla poszkodowanych przedsiębiorstw mogą być gwarancje udzielone przez Bank Gospodarstwa Krajowego

W piątek na temat sposobów rozwiązania problemu polskich spółek z opcjami walutowymi dyskutowali w redakcji „Rzeczpospolitej” wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak, Stanisław Kluza, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego, oraz Krzysztof Pietraszkiewicz, szef Związku Banków Polskich, i Adam Ambrozik, ekspert Konfederacji Pracodawców Polskich.

Stanisław Kluza uspokajał, mówiąc, że zobowiązania spółek wynikające z umów opcyjnych z każdym miesiącem są coraz mniejsze. A negatywna wycena tego typu umów spadła poniżej szacowanych na połowę marca 9 mld zł. – To efekt dwóch czynników zachowania się kursu złotego oraz liczby otwartych kontraktów, która spada z powodu wygasania umów i zawierania porozumień między bankami a spółkami – mówił Kluza. Według szacunków KNF 50 proc. umów opcyjnych wygaśnie do połowy roku, a 75 proc. do końca 2009 r.

Wielkie koszty

Te dane nie uspokajają jednak wicepremiera Waldemara Pawlaka. Zastanawia się on, co się stało z pieniędzmi, które z tytułu umów z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8285

Spis treści
Zamów abonament