Trudne negocjacje z bankami
Nawet 20 mld zł kosztowały już polskie firmy opcje walutowe – uważa wicepremier Waldemar Pawlak. Według ekspertów rozwiązaniem dla poszkodowanych przedsiębiorstw mogą być gwarancje udzielone przez Bank Gospodarstwa Krajowego
W piątek na temat sposobów rozwiązania problemu polskich spółek z opcjami walutowymi dyskutowali w redakcji „Rzeczpospolitej” wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak, Stanisław Kluza, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego, oraz Krzysztof Pietraszkiewicz, szef Związku Banków Polskich, i Adam Ambrozik, ekspert Konfederacji Pracodawców Polskich.
Stanisław Kluza uspokajał, mówiąc, że zobowiązania spółek wynikające z umów opcyjnych z każdym miesiącem są coraz mniejsze. A negatywna wycena tego typu umów spadła poniżej szacowanych na połowę marca 9 mld zł. – To efekt dwóch czynników zachowania się kursu złotego oraz liczby otwartych kontraktów, która spada z powodu wygasania umów i zawierania porozumień między bankami a spółkami – mówił Kluza. Według szacunków KNF 50 proc. umów opcyjnych wygaśnie do połowy roku, a 75 proc. do końca 2009 r.
Wielkie koszty
Te dane nie uspokajają jednak wicepremiera Waldemara Pawlaka. Zastanawia się on, co się stało z pieniędzmi, które z tytułu umów z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta