Ograniczenia czasowe nie dotyczą inspektora przy sprawdzaniu budynku
Nowelizacja przepisów o swobodzie działalności gospodarczej nie wprowadza większych zmian, jeśli chodzi o zasady kontroli prowadzonych przez nadzór budowlany. Inspektorzy sprawdzają bowiem z reguły nie firmy, a obiekty czy wyroby
– W takiej sytuacji pierwszeństwo mają przepisy branżowe, a nie ustawa o swobodzie działalności gospodarczej (DzU z 2007 r. nr 155, poz. 1095 ze zm.) – wyjaśnia Główny Urząd Nadzoru Budowlanego >patrz ramka. Są to bowiem kontrole przedmiotowe, a nie podmiotowe, co znaczy, że sprawdzane są wyroby lub obiekty, a nie firmy. Nie obowiązują więc na ogół nawet ograniczenia czasowe, wprowadzone ustawą o swobodzie.
Jednak przy okazji nowelizacji ustawy o swobodzie wprowadzono sporo korekt do przepisów o wyrobach budowlanych. Doprecyzowano definicję kontrolowanego – jest nim przedsiębiorca, u którego prowadzi się sprawdzanie wyrobów budowlanych wprowadzonych do obrotu.
Tylko parami
Z nowych regulacji wynika też, że kontroler musi się wylegitymować, a przedsiębiorca otrzymać upoważnienie do kontroli. Prowadzić ją mają przynajmniej dwie osoby. Badanie nie musi się odbywać w firmie, może się też za zgodą kontrolowanego toczyć w inspektoracie. Powinno być jak najmniej dla niego uciążliwe. Ponadto inspektor ma obowiązek zapoznać przedsiębiorcę z treścią protokołu, a także przekazać mu jeden egzemplarz. Przedsiębiorca może zgłosić...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta