Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Siedziby patriotów w II RP

05 maja 2009 | Styl życia | Maciej Rydel
Dłużew. Pierwsza rezydencja zaprojektowana w stylu dworkowym z alkierzami, ukończona w 1902 r. (stan z 1966 roku) fot: S. Deptuszewski
źródło: Rzeczpospolita
Dłużew. Pierwsza rezydencja zaprojektowana w stylu dworkowym z alkierzami, ukończona w 1902 r. (stan z 1966 roku) fot: S. Deptuszewski
Bielice – zbudowano ok. 1928 r. Dwór w Bielicach koło Krośniewic. Stoi (czy jeszcze?) kompletnie zdewastowany, ogołocony z parku. To przepiękny przykład rezydencji w stylu dworkowym. Zbudowany ok. 1928 roku dla Teresy i Aleksandra Szaszkiewiczów.	—m.r.
autor zdjęcia: Maciej Rydel
źródło: Fotorzepa
Bielice – zbudowano ok. 1928 r. Dwór w Bielicach koło Krośniewic. Stoi (czy jeszcze?) kompletnie zdewastowany, ogołocony z parku. To przepiękny przykład rezydencji w stylu dworkowym. Zbudowany ok. 1928 roku dla Teresy i Aleksandra Szaszkiewiczów. —m.r.
Koźminek – przebudowano w 1907 r. Dwór w Koźminku koło Kalisza. Jan Heurich młodszy przebudował w latach 1906 – 1907 istniejący tam wcześniej dwór dla właściciela Tadeusza Handkego. 	—m.r.
autor zdjęcia: Maciej Rydel
źródło: Fotorzepa
Koźminek – przebudowano w 1907 r. Dwór w Koźminku koło Kalisza. Jan Heurich młodszy przebudował w latach 1906 – 1907 istniejący tam wcześniej dwór dla właściciela Tadeusza Handkego. —m.r.
Sulejówek – zbudowano w 1923 r. Willa Milusin w Sulejówku pod Warszawą zbudowana dla Józefa Piłsudskiego w 1923 roku według projektu Kazimierza Skórewicza. Powstała ze składek żołnierzy Józefa Piłsudskiego. Marszałek mieszkał tam do śmierci w 1935 roku. Potem dworek był własnością wdowy, a w 1947 roku przejęło go ludowe Wojsko Polskie, rozkradając całe wyposażenie. Następnie był w dyspozycji Ambasady ZSRR w Warszawie. W latach 1957 – 2000 mieściło się tu przedszkole, a w 2000 roku dworek został przekazany Fundacji Rodziny Józefa Piłsudskiego z przeznaczeniem na muzeum jego imienia.	—m.r.
autor zdjęcia: Radek Pasterski
źródło: Fotorzepa
Sulejówek – zbudowano w 1923 r. Willa Milusin w Sulejówku pod Warszawą zbudowana dla Józefa Piłsudskiego w 1923 roku według projektu Kazimierza Skórewicza. Powstała ze składek żołnierzy Józefa Piłsudskiego. Marszałek mieszkał tam do śmierci w 1935 roku. Potem dworek był własnością wdowy, a w 1947 roku przejęło go ludowe Wojsko Polskie, rozkradając całe wyposażenie. Następnie był w dyspozycji Ambasady ZSRR w Warszawie. W latach 1957 – 2000 mieściło się tu przedszkole, a w 2000 roku dworek został przekazany Fundacji Rodziny Józefa Piłsudskiego z przeznaczeniem na muzeum jego imienia. —m.r.
Podpis: Gdynia – willa z 1931 r. Jedną z najpiękniejszych willi w stylu dworkowym w skali Polski jest willa zlokalizowana dziś w Gdyni-Chyloni przy ulicy Chylońskiej 112a, a w 1931 r. na terenie Zakładów Gazowych. Wybudowana według projektu architekta Adolfa Berezowskiego, z wysokim, łamanym dachem, wejściem osłoniętym przez czterokolumnowy portyk, z jońską kolumnadą otoczoną zielenią. W willi mieszkali kolejni dyrektorzy Zakładów Gazowych: od 1931 r. Ignacy Wielożyński, a od 1938 r. Franciszek Ksawery Hofmokl. Po II wojnie światowej budynek należał do Pomorskiego Okręgowego Zakładu Gazownictwa. W 1987 r. został wpisany do rejestru zabytków.	—m.r.
autor zdjęcia: Maciej Rydel
źródło: Fotoreporter.pl
Podpis: Gdynia – willa z 1931 r. Jedną z najpiękniejszych willi w stylu dworkowym w skali Polski jest willa zlokalizowana dziś w Gdyni-Chyloni przy ulicy Chylońskiej 112a, a w 1931 r. na terenie Zakładów Gazowych. Wybudowana według projektu architekta Adolfa Berezowskiego, z wysokim, łamanym dachem, wejściem osłoniętym przez czterokolumnowy portyk, z jońską kolumnadą otoczoną zielenią. W willi mieszkali kolejni dyrektorzy Zakładów Gazowych: od 1931 r. Ignacy Wielożyński, a od 1938 r. Franciszek Ksawery Hofmokl. Po II wojnie światowej budynek należał do Pomorskiego Okręgowego Zakładu Gazownictwa. W 1987 r. został wpisany do rejestru zabytków. —m.r.
Ostrów – projekt z 1912 r. Józef Czajkowski i Romuald Gutt zaprojektowali dwór w Ostrowie koło Łasku w roku 1912 dla Janusza Szwejcera, wybitnego gospodarza i patrioty. Wsławił się on sformowaniem (i sfinansowaniem) na prośbę generała Tadeusza Rozwadowskiego oddziału kawalerii. Dwór charakteryzuje się pięknymi proporcjami i czterema narożnymi alkierzami. 	—m.r.
autor zdjęcia: Maciej Rydel
źródło: Fotorzepa
Ostrów – projekt z 1912 r. Józef Czajkowski i Romuald Gutt zaprojektowali dwór w Ostrowie koło Łasku w roku 1912 dla Janusza Szwejcera, wybitnego gospodarza i patrioty. Wsławił się on sformowaniem (i sfinansowaniem) na prośbę generała Tadeusza Rozwadowskiego oddziału kawalerii. Dwór charakteryzuje się pięknymi proporcjami i czterema narożnymi alkierzami. —m.r.
Osiek – wzniesiono w 1921 r. Układ alkierzowy ma też dwór w Osieku (Ciechanowskie), który wzniesiono w roku 1921 dla Antoniego Czaplickiego według projektu Kazimierza Rutkowskiego. Po wojnie biura PGR i przedszkole nie zdołały dworu zdewastować. Dziś jest  w rękach prywatnych. 	—m.r.
autor zdjęcia: Maciej Rydel
źródło: Fotorzepa
Osiek – wzniesiono w 1921 r. Układ alkierzowy ma też dwór w Osieku (Ciechanowskie), który wzniesiono w roku 1921 dla Antoniego Czaplickiego według projektu Kazimierza Rutkowskiego. Po wojnie biura PGR i przedszkole nie zdołały dworu zdewastować. Dziś jest w rękach prywatnych. —m.r.

W powodzi niszczenia polskich dworów zaniedbywane są i te budowle, które tylko do nich nawiązywały. Reprezentujące tzw. styl dworkowy rozwijany w latach 1900 – 1939. Musiały mieć kolumny, portyk, wysoki dach i być przysadziste

Polski dwór kojarzy się z klasycystyczną formą. Rozumiejąc ten sentyment do budowli z końca XVIII wieku, architekci sto lat później świadomie wykreowali tzw. styl dworkowy, zwany w Wielkopolsce – narodowym.

Powstały na początku XX wieku i trwający do 1939 roku styl dworkowy traktowano jako symbol nawiązujący do tradycji szlacheckich i niepodległościowych, skierowany przeciw wpływom zaborców. Powstał jako efekt poszukiwań polskich tradycji budownictwa.

Został zaakceptowany jako styl nie tylko posiadłości wiejskich, ale również willi miejskich. W Warszawie powstawały osiedla...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8309

Spis treści
Zamów abonament