Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Premie i nagrody najlepiej gwarantują wydajność załogi

05 maja 2009 | Gazeta prawa i podatków | Renata Majewska
autor zdjęcia: Tomasz Wawer
źródło: Rzeczpospolita

Aby zachęcić zatrudnionych do większej skuteczności i podniesienia jakości pracy, przyznajemy im ekstra pieniądze. Nic bardziej ich nie zmotywuje, ale też uczyni ich bardziej lojalnymi wobec firmy

Premie i nagrody to dobrowolne świadczenia ze stosunku pracy. Mimo że bardzo się różnią, bywają mylone i zamieniane nazwami. Pokazujemy różnice między nimi.

Czy i gdzie określamy

Pracodawca może (ale wcale nie musi) wypłacać personelowi premie lub nagrody. Gdy się jednak na to zdecyduje, zasady przyznawania premii ma obowiązek określić w swoich przepisach zakładowych, np. układzie zbiorowym pracy, regulaminie wynagradzania albo w indywidualnych angażach. Następnie każdej osobie, która spełni wymienione tam kryteria, musi uiścić premię. Przysługuje ona bowiem niezależnie od uznaniowości i swobodnej oceny szefa.

Zdarza się, że premię dla danego pracownika określają jednocześnie umowa o pracę i firmowy regulamin wynagradzania, i oba dokumenty są ze sobą pod tym względem sprzeczne. W takiej sytuacji, jeżeli prawo do premii i jej wysokość korzystniej określa umowa o pracę, nie stosujemy regulaminu. Tak wynika z orzeczenia Sądu Najwyższego z 22 września 1999 r. (I PKN 262/99).

Nie jest natomiast konieczne uregulowanie gdziekolwiek reguł udzielania nagród. Zwykle – nawet jeśli przedsiębiorca wypłaca je zwyczajowo – układ, regulamin czy umowy milczą na ten temat lub ograniczają się do stwierdzenia, np. „wyróżniającemu się pracownikowi przełożony może przyznać, po porozumieniu z prezesem, nagrodę uznaniową”.

Rozdział nagród odbywa się wedle...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8309

Spis treści
Zamów abonament