Sieć jest pełna niebezpieczeństw
Infekcje botami, spam i phishing. W tym roku dojdzie do tego masowa dystrybucja nie do końca dopracowanych robaków i wirusów, nowe ataki na komputery Macintosh i próby wymuszenia okupu głównie od małych firm
Od początku stycznia do grudnia zeszłego roku zanotowano największą dotąd liczbę infekcji komputerów (34,3 mln) botami, czyli oprogramowaniem umożliwiającym osobom trzecim zdalną kontrolę nad komputerem. Wzrosła też liczba ataków przy użyciu szkodliwego oprogramowania wykradającego dane. Były one inicjowane przez konie trojańskie. Ich głównym celem było przechwycenie poufnych danych z komputerów i przesłanie ich do właściciela botów (bothearder) lub innych cyberprzestępców.
Przede wszystkim kradną dane
Równie dolegliwe były ataki na serwery nazw domen (tzw. serwery DNS). Zastosowano szkodliwy kod, który mógł spowodować przekierowanie każdej przeglądarki na praktycznie dowolną stronę internetową. Ataki te według analityków Trend Micro wykorzystywały świeżo odkryte luki (zero-day) w przeglądarkach Microsoft Internet Explorer i Mozilla Firefox (głównie jednak w Explorerze). Były prowadzone szybko, tak aby producenci przeglądarek nie zdążyli opublikować poprawek.
Wielkim zagrożeniem ostatniego roku była kradzież danych. Według firmy Symantec był to główny kierunek działania cyberprzestępców (aż 90 proc. przestępczej działalności w Internecie).
Ataki te są bardzo niebezpieczne. Mają na celu kradzież poufnych informacji (dane kont bankowych, loginy i hasła do skrzynek pocztowych). Wykradzione dane...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta