Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ceny usług są zbyt sztywne

05 maja 2009 | Ekonomia | Dział ekonomiczy
Według indeksu Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD)  w Polsce stopień regulacji rynku produktów jest najwyższy.  W 2003 roku (ostatnie pomiary) wyniósł 2,8; na Węgrzech i we Włoszech,  także słabo ocenionych pod tym względem, 2 oraz 1,9.
źródło: Rzeczpospolita
Według indeksu Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) w Polsce stopień regulacji rynku produktów jest najwyższy. W 2003 roku (ostatnie pomiary) wyniósł 2,8; na Węgrzech i we Włoszech, także słabo ocenionych pod tym względem, 2 oraz 1,9.

Przed Unią Europejską jeszcze wiele pracy, by w pełni osiągnąć elastyczność rynku produktów. Dzięki temu gospodarki krajów Wspólnoty mogą się stać bardziej konkurencyjne, co w czasach kryzysu gospodarczego jest szczególnie ważne

By móc lepiej absorbować wstrząsy, gospodarka powinna charakteryzować się nie tylko elastycznym rynkiem pracy, ale także elastycznym rynkiem produktu.

Ważny stopień elastyczności cen

Elastyczność rynku oznacza, że po wstrząsie makroekonomicznym (popytowym lub podażowym) gospodarka relatywnie szybko wraca do stanu równowagi, dzięki czemu cała gospodarka zachowuje stabilność. Na elastycznym rynku zasoby są płynnie realokowane pomiędzy najbardziej efektywne przedsiębiorstwa, a firmy nierentowne ograniczają działalność lub wręcz opuszczają rynek. Dostosowania na rynku produktów odbywają się przede wszystkim przez elastyczne ceny dóbr i usług oraz dopasowanie wielkości produkcji do warunków po wystąpieniu szoku cenowego.

68. miejsce zajęła Polska w ostatnim rankingu Banku Światowego dotyczącym prowadzenia biznesu

Reakcje cen na szoki makroekonomiczne mają istotne...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8309

Spis treści
Zamów abonament