Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Po zmianie waluty ważna będzie elastyczność gospodarki

05 maja 2009 | Ekonomia | Paweł Gajewski Grzegorz Tchorek
źródło: Rzeczpospolita

Z przystąpieniem każdego kraju do strefy euro wiąże się rezygnacja z własnej polityki pieniężnej i kursowej

Te dwa ważne narzędzia polityki makroekonomicznej mogą stanowić mechanizmy sprzyjające stabilizowaniu gospodarki.

Dla sprawnego funkcjonowania gospodarki w unii walutowej istotne są dwa czynniki. Z jednej strony potrzebne jest odpowiednie dopasowanie gospodarki do obszaru walutowego, które decyduje o niskiej podatności na szok zewnętrzny. Do grupy czynników zmniejszających ryzyko takich wstrząsów najczęściej zalicza się odpowiedni stopień dywersyfikacji produkcji, zbieżności cykli koniunkturalnych i podobieństwo struktur gospodarek (np. PKB per capita).

Z drugiej strony, jeśli gospodarka nie jest odpowiednio dopasowana do obszaru walutowego, wówczas powinna charakteryzować się pewną elastycznością, która pozwoli ewentualne wstrząsy stosunkowo bezboleśnie absorbować. Ciężar stabilizacji gospodarki po wejściu do strefy euro w dużym stopniu spocznie na tych mechanizmach, które mogą politykę pieniężną i kursową zastąpić w ich funkcjach. Przede wszystkim chodzi tu o politykę fiskalną, rynki pracy oraz rynki dóbr i usług, które decydują o konkurencyjności gospodarki. Sposób ich funkcjonowania będzie w dużym stopniu decydować o bilansie korzyści i kosztów uczestnictwa w unii walutowej.

Polityka fiskalna

Polityka fiskalna po przystąpieniu kraju do strefy euro powinna nie tylko skutecznie stabilizować gospodarkę, ale także...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8309

Spis treści
Zamów abonament