Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polski rynek pracy wymaga reform

05 maja 2009 | Ekonomia | Dział ekonomiczy
W Polsce wynagrodzenia w reakcji na wstrząsy gospodarcze zachowują się podobnie jak w innych krajach UE. Tzw. sztywność nominalna, czyli uzależnienie zmian w płacach od innych czynników niż gospodarcze, jest niewielka.
źródło: Rzeczpospolita
W Polsce wynagrodzenia w reakcji na wstrząsy gospodarcze zachowują się podobnie jak w innych krajach UE. Tzw. sztywność nominalna, czyli uzależnienie zmian w płacach od innych czynników niż gospodarcze, jest niewielka.

Jeszcze przed wejściem do strefy euro należałoby m.in. zmniejszyć transfery socjalne. Mało elastyczny rynek pracy, jaki mamy obecnie, powoduje, że wychodzenie z kryzysów zajmuje nam więcej czasu niż innym

Przy braku autonomicznej polityki pieniężnej i nominalnego kursu walutowego, co nastąpi po przystąpieniu do strefy euro, elastyczny rynek pracy ma duże znaczenie dla utrzymania stabilności w gospodarce i tempa wzrostu. Im rynek jest mniej elastyczny, tym asymetryczne szoki wywołują w gospodarce większe spustoszenie i dłużej trwa powrót na ścieżkę wzrostu.

Elastyczny rynek pracy to taki, który szybko i skutecznie dostosowuje się do zmian zachodzących w gospodarce i szybko powraca do stanu równowagi. Chodzi tu o elastyczność płac, siły roboczej (np. mobilność, zdolność do zmiany kwalifikacji) i zatrudnienia.

Firmy wolą zwalniać, niż ciąć wynagrodzenia

W Polsce ocena elastyczności płac jest niejednoznaczna. Z jednej strony badania wskazują, że przedsiębiorcy przy ustalaniu wysokości wynagrodzeń nie biorą pod uwagę zmian cen. To znaczy, że dynamika zarobków nie jest uzależniona od inflacji.

2 mln Polaków mogło wyjechać w ostatnich latach z kraju w poszukiwaniu pracy

Z drugiej jednak strony można zaobserwować małą elastyczność w obniżkach płac nominalnych. Teoretycznie sytuacja powinna wyglądać tak, że np. w reakcji na negatywny szok popytowy firmy zmniejszają wynagrodzenia, przez co ich produkty stają się bardziej konkurencyjne i nie dochodzi do konieczności obniżenia produkcji i zatrudnienia.

Ale w Polsce firmy jako...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8309

Spis treści
Zamów abonament