Łatwiej potrącić, gdy sprawa nie jest w sądzie
Jeśli pozwany skorzystał z prawa do potrącenia przed doręczeniem mu nakazu zapłaty, nie obowiązują go wymagania formalne
Potwierdził to w wyroku Sąd Najwyższy. Kończy on przegraną przez spółkę z o.o. Andi sprawę wniesioną przeciwko niej przez inną spółkę z o.o. – Inkasso Reform.
Hortex sprzedaje
Inkasso Reform nabyła w drodze przelewu od Horteksu wierzytelności tej firmy wobec Andi z tytułu dostarczonych jej towarów na kwotę 8 mln 466 tys. zł. Wierzytelności te stwierdzone zostały w fakturach akceptowanych przez Andi. Inkasso Reform wystąpiła przeciwko Andi o zasądzenie tej kwoty ze stosownymi odsetkami w postępowaniu nakazowym.
Sąd uwzględnił to żądanie. W zarzutach od nakazu zapłaty Andi przekonywała, że należność Horteksu nie istnieje: została umorzona wskutek potrącenia. Oświadczenie o potrąceniu zostało złożone w maju i lipcu 2002 r., tj. przed dokonaniem przez Hortex cesji wierzytelności na rzecz Inkasso Reform i wniesieniem przez nabywcę sprawy do sądu.
W zarzutach od nakazu zapłaty Andi wyliczała należności przedstawione...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta