Jak uniknąć bankructwa firmy albo zminimalizować jego skutki
Upadłość radykalnie zmienia relacje między kontrahentami. W zależności od decyzji sądu może mieć charakter likwidacji lub układu
Upadłość przebiega według ściśle określonych reguł. Przepisy określają, kto i kiedy bankrutuje, w jakim trybie, na czyj wniosek, za ile itd. Ustawą o podstawowym znaczeniu dla procedur związanych z bankructwem jest prawo upadłościowe i naprawcze (DzU z 2003 r. nr 60, poz. 535 ze zm.). Określa ona przesłanki niewypłacalności, przebieg postępowania i skutki upadłości.
Uwaga! W sobotę, 2 maja, weszła w życie bardzo obszerna nowelizacja wspomnianej ustawy (DzU nr 53, poz. 434). Dalej będziemy się powoływać na przepisy w wersji zmienionej, czasem tylko porównując je z wcześniejszymi, do których przedsiębiorcy zdążyli się już przyzwyczaić.
Jakie podstawy
Zacznijmy od krótkiego przedstawienia zarysów obowiązującej regulacji upadłościowej. Otóż przedsiębiorca borykający się z finansowymi kłopotami może wszcząć postępowanie naprawcze albo trafić do postępowania upadłościowego. Jedno nie jest jednak alternatywą drugiego, bo to różne procedury i inny jest ich cel. O ile w postępowaniu naprawczym chodzi o uchronienie firmy przed bankructwem, o tyle w upadłości chronić trzeba już raczej wierzycieli.
Z grubsza rzecz biorąc, sama upadłość...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta