Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nowy Jork pod wodą, czyli amerykański potop

05 maja 2009 | Nauka | Aleksandra Stanisławska
W filmie „Pojutrze” Nowy Jork zalały kilkudziesięcio-metrowe fale. Prawdziwe tsunami liczyło zaledwie  trzy – cztery metry
źródło: AFP
W filmie „Pojutrze” Nowy Jork zalały kilkudziesięcio-metrowe fale. Prawdziwe tsunami liczyło zaledwie trzy – cztery metry
Wybuch wulkanu Cumbre Vieja na wyspie La Palma może spowodować osunięcie się do morza wielkich mas ziemi. Wywołane przez to fale początkowo mogą mieć wysokość nawet 750 m.
źródło: Rzeczpospolita
Wybuch wulkanu Cumbre Vieja na wyspie La Palma może spowodować osunięcie się do morza wielkich mas ziemi. Wywołane przez to fale początkowo mogą mieć wysokość nawet 750 m.

Tsunami, które uderzyło w amerykańską metropolię, naprawdę miało miejsce – ponad 2 tysiące lat temu. Teraz miastu mogą zagrażać jeszcze większe fale

Czterometrowe fale przetaczające się przez Long Island, gwałtownie omywające Wyspę Wolności (tę od Statuy), wdzierające się na wysokość Wall Street i pustoszące okoliczne wybrzeża – to nie tylko fantazja scenarzystów filmu “Pojutrze”. Okazuje się, że Nowy Jork, a właściwie skrawek lądu, na którym stoi dziś metropolia, przed około 2300 laty doświadczył już niszczycielskiej siły tsunami. O odkryciu śladów dawnej katastrofy donosi serwis BBC.

Sztorm to za mało

O dziwnych znaleziskach w osadach przybrzeżnych informowało kilka zespołów badaczy. Scenariusz wskazujący na tsunami jako pierwszy przedstawił dr Steven Goodbred z Vanderbilt University, który analizował osady z odwiertów ziemnych z okolic Long Island. Wśród charakterystycznych dla tych okolic mułów naukowiec natknął się na 20-centymetrową warstwę piasku i kamieni, niekiedy osiągających rozmiary ludzkiej pięści.

– Do przetransportowania takiego materiału skalnego potrzeba wody pędzącej z prędkością...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8309

Spis treści
Zamów abonament