Artystyczne zacięcie, znajomość programów graficznych i kilkadziesiąt tysięcy na start
Wydatki na promocję to nie zbytek, lecz konieczność. Dziś nikogo nie trzeba do tego przekonywać. Pytanie tylko, ile firmy są gotowe na ten cel wydać. Bez względu na odpowiedź prowadzenie pracowni reklamy i sitodruku, nawet w kryzysie, może być dochodowym przedsięwzięciem
W jednej z warszawskich pracowni sitodruku, gdy zadzwoniłam, prosząc o rozmowę, usłyszałam, że nie ma takiej możliwości. – Teraz jest nasze pięć minut. Środek sezonu. Drukujemy od 5 rano do 23 i nie mamy nawet czasu na zjedzenie obiadu – poinformował mnie pracownik.
Lato to okres żniw dla pracowni wykonujących nadruki na koszulkach, czapeczkach czy parasolkach. – Firmy atakowane zewsząd informacjami o kryzysie tym bardziej starają się wzmocnić swoją pozycję na rynku i inwestują w reklamę – wyjaśnia Piotr Majcherczyk z krakowskiej firmy Arpidruk.
Jedno trzeba sobie powiedzieć na początku. To nie jest biznes dla każdego. Potrzeba trochę artystycznego zacięcia, znajomości kilku programów graficznych i co najmniej kilkudziesięciu tysięcy złotych na start. Nie bez znaczenia jest także umiejętność rozmowy z ludźmi (klienci potrafią być bardzo wymagający) i gotowość do wykonywania wielu prac ręcznie.
Niestety, robota nie należy do czystych. Nakładanie farby na sita, piaskowanie kubków, wycinanie folii – prace te niszczą dłonie, a opary środków chemicznych, szczególnie na początku, gdy organizm nie jest przyzwyczajony, wywołują bóle głowy i gardła. Zainwestowanie w dobrą wentylację pomieszczeń już na początku działalności to konieczność.
Najpopularniejsze, najprostsze i najtańsze
Pracownie sitodruku i reklamy zajmują się m.in. tworzeniem banerów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta