Zanim odwołasz pracownika z wczasów, upewnij się, czy masz ważny powód
Urlopu wypoczynkowego firma udziela na wniosek pracownika. Jego termin uzgadniają wspólnie. Czasem jednak może się zdarzyć, że przełożony przesunie ustalony termin odpoczynku albo nawet odwoła z niego pracownika i wezwie go do zakładu pracy
Czy ma takie prawo? Przy zaistnieniu nieprzewidzianych wcześniej okoliczności, niestety, tak, pracownikowi zaś pozostaje tylko zastosować się do decyzji szefa.
Według planu...
Zasadą jest, że urlopy powinny być udzielane zgodnie z planem, który ustala pracodawca. Bierze wówczas pod uwagę wnioski pracowników oraz konieczność zapewnienia normalnego toku pracy. Planu urlopu można nie ustalać, jeżeli wyrazi na to zgodę organizacja związkowa (jeśli działa u danego pracodawcy).
W takim wypadku termin urlopu pracodawca uzgadnia w porozumieniu z pracownikiem, podobnie jak w przypadku, gdy u pracodawcy nie działa organizacja związkowa. Plan urlopów podaje się do wiadomości w sposób przyjęty u danego pracodawcy.
Jak zatem widać, terminy urlopów wypoczynkowych powinny być wcześniej ustalone i podane do wiadomości pozostałych pracowników, co służy przede wszystkim zapewnieniu normalnego toku pracy w zakładzie pracy.
Jednak zasada przedstawiona powyżej nie ma charakteru bezwzględnego i przepisy kodeksu pracy przewidują odstępstwa w postaci możliwości przesunięcia ustalonego wcześniej terminu urlopu, a nawet odwołania pracownika z urlopu.
Pracownik też ma prawo żądać zmiany terminu urlopu.
... ale nie do końca
Przesunięcie terminu urlopu może nastąpić bądź na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta