Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wypadek w drodze do domu liczy się od zamknięcia zakładowej bramy

02 czerwca 2009 | Gazeta prawa i podatków | Sylwia Gortyńska

Pracownik może doznać różnych urazów – zarówno będąc w pracy, jak i poza nią. Zależnie od sytuacji takie niefortunne przypadki są odmiennie klasyfikowane przez przepisy prawa, przez co też stanowią podstawę do wypłaty innych świadczeń dla ubezpieczonych

Jeśli pracownik spadnie z krzesła podczas wyjmowania z szafy stojącej przy jego biurku segregatora z dokumentami i zwichnie kostkę, będziemy mieli do czynienia z wypadkiem przy pracy. A jeżeli wyjdzie z firmy podczas przerwy, aby kupić kanapkę, i potrąci go samochód, wskutek czego dozna urazu kręgosłupa? Albo jadąc w delegację, będzie miał wypadek samochodowy, podczas którego stłucze głowę? Czy to także są wypadki przy pracy? Pierwszy nie. Drugi tak. Dlaczego? Zobaczmy, co mówią przepisy.

Zwykłe czynności i polecenia

O wypadkach przy pracy mówi ustawa z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (DzU nr 199, poz. 1673 ze zm.; ustawa wypadkowa). Zgodnie z jej art. 3 ust. 1 są to nagłe zdarzenia wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiły w związku z pracą:

- podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności lub poleceń przełożonych,

- podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika czynności na rzecz pracodawcy, nawet bez polecenia,

- w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy w drodze między siedzibą pracodawcy a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy.

Ponadto jako...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8334

Spis treści
Zamów abonament