Andrzej Celiński:W obronie Jaruzelskiego
Polityczną drogę zaczynał z Antonim Macierewiczem. Za protest studencki w 1968 r. wyleciał z uczelni. Andrzej Celiński, opozycjonista, działacz „Solidarności”, przez rok internowany w stanie wojennym. Dziś na łamach „Trybuny”, dawnego organu PZPR, żarliwie broni generała Jaruzelskiego.
Związki z lewicą ma we krwi. Jest siostrzeńcem Jana Józefa Lipskiego, działacza PPS. Jednak w politykę wchodził u boku Antoniego Macierewicza. Jako uczeń renomowanego warszawskiego Liceum im. Reytana należał do działającej przy tej szkole harcerskiej Czarnej Jedynki, w której instruktorem był Antoni Macierewicz. Działali w niej Piotr Naimski, potem także Ludwik Dorn. Pierwsze doświadczenie opozycyjne Celiński przechodzi w 1968 r., gdy za udział w protestach studenckich zostaje wyrzucony z uczelni. Po czerwcu 1976 r. trafia do KSS KOR, w sierpniu 1980 r. należy do najbardziej zaufanych ludzi Tadeusza Mazowieckiego. Zostaje sekretarzem Komisji Krajowej „Solidarności”. W stanie wojennym przez rok jest internowany.
Podczas obrad Okrągłego Stołu współprowadził podstolik ds. młodzieży. To...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta