Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Za pracę w niedzielę, święta i dni wolne należy się wyższa pensja

02 czerwca 2009 | Gazeta prawa i podatków | Renata Majewska

Jeśli już musimy wezwać podwładnego do firmy w dniu, kiedy powinien wypoczywać, pamiętajmy o kosztach wyższych niż zwykle. Niekiedy da się je jednak ograniczyć, udzielając mu zastępczego wolnego

Prawo pracy chroni życie rodzinne pracowników, ich zdrowie czy ich samych przed wyzyskiem. Taki cel mają np. przepisy o czasie pracy, a zwłaszcza o zwiększonym wynagrodzeniu za pracę dłuższą od standardowej. A według nich zasadniczo powinniśmy wyznaczać podwładnym zadania w ramach norm czasu pracy: przeciętnie ośmiu godzin dziennie i 40 tygodniowo. Czasami musimy jednak wezwać ich do pracy kiedy indziej, np. w niedzielę, święto czy szósty dzień tygodnia będący wolnym z racji średnio pięciodniowego tygodnia pracy. Taka wydłużona praca firmę drożej kosztuje. Przedstawiamy, jak ją rekompensować.

Za siódmy dzień tygodnia

Zasadniczo osoby zatrudnione na umowach o pracę nie mogą świadczyć pracy w niedziele. Jest ona wtedy zakazana, zwłaszcza praca w placówkach handlowych, z wyjątkiem tych działających ze względu na ich użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności. Według stanowiska Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej (DPR-079-578/JS/MF/07; DF 2007/239/3) placówka handlowa to wszelkie instytucje i zakłady, których główną działalnością jest działalność handlowa, zarówno hurtowa, jak i detaliczna, a więc które kupują wyroby w celu ich sprzedaży. Są to zatem np. sklepy, stoiska, hurtownie, stragany, składy węgla, składy materiałów budowlanych, domy towarowe, domy wysyłkowe, biura zbytu.

W innych okolicznościach art....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8334

Spis treści
Zamów abonament