Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Od niekorzystnej decyzji fiskusa można się odwołać

02 czerwca 2009 | Gazeta prawa i podatków | Joanna Bonecka

Jeśli nie zgadzamy się z rozstrzygnięciem wydanym przez urzędników, mamy 14 dni na przygotowanie pisma, w którym przedstawimy swoje racje

Jak liczyć termin na wniesienie odwołania? Od dnia doręczenia decyzji. Pamiętajmy jednak, aby przy jego obliczaniu nie uwzględniać dnia, w którym decyzję otrzymaliśmy.

Na czas i do właściwego organu

Naszego pisma nie możemy wysłać od razu do organu podatkowego wyższej instancji. Ważne jest, aby wnieść je do właściwego organu odwoławczego, ale za pośrednictwem organu, który decyzję wydał.

Od decyzji naczelnika urzędu skarbowego będziemy odwoływali się do dyrektora izby skarbowej. Jeśli jednak w pierwszej instancji decyzję wydała izba skarbowa, odwołanie rozpatrzy ona. Z ordynacji podatkowej wnika bowiem, że jest organem odwoławczym od wydanych przez nią decyzji.

Pamiętajmy, by pismo wysłać na adres urzędu skarbowego (gdy odwołujemy się od jego decyzji). Naczelnik tego urzędu w ciągu 14 dni przekaże je – wraz z aktami sprawy – dyrektorowi izby skarbowej. Jeśli się pomylimy i zamiast do urzędu skarbowego prześlemy pismo od razu do izby skarbowej, dłużej poczekamy na jego rozpatrzenie. Izba przekaże bowiem dokumenty do urzędu skarbowego.

Mylne wysłanie pisma ma wpływ na obliczanie terminu do wniesienia odwołania. Ale tylko gdy wysyłamy je pod koniec terminu. Co do zasady, jeśli prześlemy pismo do niewłaściwego organu (czyli zamiast do urzędu skarbowego – do izby), termin będzie zachowany. Przepisy zakładają bowiem, że pismo wniesione do organu niewłaściwego przed...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8334

Spis treści
Zamów abonament