Ku wolnym wyborom i premierowi spoza PZPR
Zanim Tadeusz Mazowiecki sformował rząd, rozmowy przedstawicieli opozycji, Kościoła i władz trwały od ponad roku. Został po nich ślad we wspomnieniach i dokumentach.
Biskup Alojzy Orszulik wspominał rozmowę z sekretarzem Patriotycznego Ruchu Odrodzenia Narodowego Stanisławem Cioskiem z 13 września 1988 roku, w której Ciosek powrócił do swojej koncepcji zbudowania nowej struktury w postaci Rady Porozumienia Narodowego. Orszulik odpowiedział, że „Robotnicy oczekują posunięć realnych”.
Rozmowy nie tylko w Magdalence
Dwa dni później, podczas spotkania w pałacyku MSW przy ul. Zawrat w Warszawie, minister spraw wewnętrznych Czesław Kiszczak spytał, czy Wałęsa gotów jest do rozmów bez warunków wstępnych. „Proponuję (...) przystąpić do omawiania trybu pracy, składu, tematów i terminów »okrągłego stołu«” – mówił Kiszczak. 16 września, podczas spotkania w domu rządowym w Magdalence pod Warszawą, Kiszczak stwierdził, że „główne nasze zadania to: 1) reforma gospodarcza, 2) reforma polityczna”.
30 września Ciosek poprosił biskupa Orszulika o rozmowę, która miała miejsce w rządowym pałacyku przy ul. Klonowej. „Ciosek stwierdził, że do zasad ustrojowych należą sojusze i uspołecznienie środków produkcji, choć nad tą ostatnią zasadą jest możliwa dyskusja. Chodzi bowiem o to, by nie powstali indywidualni kapitaliści. Trudno będzie panu generałowi Kiszczakowi na otwarciu »okrągłego stołu« zadeklarować dopuszczenie pluralizmu i określić stanowisko wobec...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta