Jeśli eksporter skorzysta z forfaitingu, otrzyma gotówkę przed terminem płatności
Transakcję można rozliczyć tak, aby z jednej strony udzielić kontrahentowi kredytu kupieckiego, a z drugiej jak najszybciej otrzymać zapłatę. Jest to możliwe, gdy włączymy w ten proces banki
Sprzedaż towarów na rynkach światowych nie jest prosta. Wiąże się bowiem z dużą konkurencją. Zazwyczaj wytwórców podobnego towaru jest wielu i każdy z nich próbuje znaleźć nabywców.
O ostatecznym sukcesie decyduje wiele czynników. Na pewno należy do nich cena towaru. Im będzie niższa, tym większa szansa na sprzedaż. Oprócz ceny liczy się oczywiście jakość naszego produktu. Czasem aby został on dopuszczony do obrotu na jakimś rynku, musi spełniać określone normy i standardy.
Wreszcie nie mniej istotny czynnik to warunki płatności, a w szczególności jej termin.
Kredyt kupiecki
Wielu nabywców oczekuje, że eksporter, czyli sprzedający, będzie gotowy do kredytowania przez pewien czas transakcji. Jeżeli kupujący nie ma wystarczającej płynności finansowej, sam będzie musiał przed uregulowaniem należności sprzedać towar na własnym rynku. Jeżeli nie zgodzimy się w takiej sytuacji na odroczenie terminu płatności, najprawdopodobniej zrezygnuje on z transakcji, bo po prostu nie będzie w stanie jej sfinansować.
Sprzedającego stawia to w bardzo kłopotliwej sytuacji. Jego ryzyko polega przede wszystkim na tym, że w ogóle nie ma pewności, czy otrzyma zapłatę. Może przecież trafić na nieuczciwego kontrahenta, który przejmie towar, a jego firma rozpłynie się we mgle. Nawet jeżeli odrzucimy ten najczarniejszy scenariusz, to i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta