Agentowi nie możesz wydawać poleceń służbowych
Przedsiębiorca handlujący nieruchomościami często korzysta z pomocy pośredników, którzy zawierają w jego imieniu umowy. Jednak nie jest dla nich pracodawcą
Pani Danuta założyła niewielką firmę kupującą, remontującą, a następnie sprzedającą domy na terenie gminy Halinów. Działalność rozwija się coraz lepiej. Postanowiła zatrudnić do pomocy w sprzedaży nieruchomości osoby, które będą zawierały z klientami umowy. Dała ogłoszenie w prasie. Zgłosiło się kilku kandydatów. Pani Danuta posłuchała podpowiedzi koleżanki, która jest kadrową, i proponuje im zawarcie umów agencyjnych. Zastanawia się, jakie obowiązki będzie miała w związku z podpisaniem takich umów.
To nie kodeks pracy
O umowie agencyjnej nie przeczytamy w przepisach kodeksu pracy. Musimy zajrzeć do art. 758 – 7649 kodeksu cywilnego. Zgodnie z ich treścią umowę agencyjną mogą zawrzeć wyłącznie przedsiębiorcy, np. osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą. Albo dwie osoby prawne lub osoba prawna, np. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i osoba fizyczna prowadząca własny biznes.
Już samo to ograniczenie odróżnia umowę agencyjną od angażu pracowniczego. Pracownikiem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta