Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Brak lojalności wobec spółki może drogo kosztować

31 lipca 2009 | Gazeta prawa i podatków | Ryszard Sadlik

Z byciem członkiem zarządu wiążą się nie tylko profity, ale i obowiązki sumienności oraz lojalności. Ich naruszenie uzasadnia nie tylko odwołanie z zajmowanego stanowiska, ale także rozwiązanie umowy o pracę i dochodzenie odszkodowania

Podjęcie działalności konkurencyjnej przez członka zarządu wobec spółki będącej jego pracodawcą zawsze uzasadnia wypowiedzenie mu umowy o pracę. Podkreślał to również Sąd Najwyższy w wyroku z 1 lipca 1998 r. (I PKN 218/98). W końcu działalność konkurencyjna jest działaniem nielojalnym i godzącym w dobro pracodawcy. Odbiera pracodawcy dotychczasowych klientów i przez to zmniejsza jego potencjalne zyski.

Na tym jednak nie koniec. W razie uznania, że naruszenie obowiązku dbania o dobro zakładu pracy nastąpiło z winy umyślnej lub rażącego niedbalstwa pracownika, pracodawca może rozwiązać z nim umowę o pracę bez wypowiedzenia z jego winy. Tak też wskazywał Sąd Najwyższy w wyroku z 3 marca 2005 r. (I PK 263/04).

Działalność bez zgody

W taki sposób należałoby też ocenić postępowanie członków zarządu spółki z o.o., którzy podejmują pracę w konkurencyjnym przedsiębiorstwie bez zgody spółki.

Przypomnijmy, że zakaz konkurencji...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8384

Spis treści
Zamów abonament