Brak lojalności wobec spółki może drogo kosztować
Z byciem członkiem zarządu wiążą się nie tylko profity, ale i obowiązki sumienności oraz lojalności. Ich naruszenie uzasadnia nie tylko odwołanie z zajmowanego stanowiska, ale także rozwiązanie umowy o pracę i dochodzenie odszkodowania
Podjęcie działalności konkurencyjnej przez członka zarządu wobec spółki będącej jego pracodawcą zawsze uzasadnia wypowiedzenie mu umowy o pracę. Podkreślał to również Sąd Najwyższy w wyroku z 1 lipca 1998 r. (I PKN 218/98). W końcu działalność konkurencyjna jest działaniem nielojalnym i godzącym w dobro pracodawcy. Odbiera pracodawcy dotychczasowych klientów i przez to zmniejsza jego potencjalne zyski.
Na tym jednak nie koniec. W razie uznania, że naruszenie obowiązku dbania o dobro zakładu pracy nastąpiło z winy umyślnej lub rażącego niedbalstwa pracownika, pracodawca może rozwiązać z nim umowę o pracę bez wypowiedzenia z jego winy. Tak też wskazywał Sąd Najwyższy w wyroku z 3 marca 2005 r. (I PK 263/04).
Działalność bez zgody
W taki sposób należałoby też ocenić postępowanie członków zarządu spółki z o.o., którzy podejmują pracę w konkurencyjnym przedsiębiorstwie bez zgody spółki.
Przypomnijmy, że zakaz konkurencji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta