Jak udzielamy wolnego za sierpniowe święto
W firmie obowiązuje trzymiesięczny okres rozliczeniowy. Wolne za przypadające 15 sierpnia święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny zatrudnieni odebrali 24 lipca. Problem w tym, że już po tym z jednym z pracowników rozwiązaliśmy umowę o pracę za porozumieniem stron. 31 lipca to jego ostatni dzień pracy. Jak w takiej sytuacji rozliczyć piątek 24 lipca? Zatrudniony odebrał wolne, choć faktycznie nie miał do niego prawa.
Czytelnik powinien obliczyć wymiar czasu pracy dla skróconego okresu rozliczeniowego, który przypada między 1 a 31 lipca br. (art. 1516 k.p.).
W tym okresie do przepracowania są 184 godziny. Tymczasem zatrudniony ze względu na wolny piątek przepracował 176 godzin. Nie wypracował zatem ustawowego wymiaru. Za 24 lipca należy mu zapłacić jak za przestój (art. 81 k.p.). Godząc się na rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron, pracodawca przystał nieświadomie na to, że 24 lipca to dla zwalnianego usprawiedliwiona nieobecność. Gdyby strony rozeszły się za wypowiedzeniem, to upłynęłoby ono najwcześniej z końcem sierpnia. Wówczas dzień wolny za 15 sierpnia nie byłby sporny, bo przysługiwałby z mocy ustawy.
Liczą się dni
W naszej firmie obowiązuje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta