Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Walne zgromadzenie z lukami prawnymi

31 lipca 2009 | Prawo | Anna Pęczyk-Tofel Marcin Stanisław Tofel
źródło: Fotorzepa

Nieprecyzyjność ustawodawcy przy formułowaniu przepisów kodeksu spółek handlowych sprawia, że budzą one wątpliwości - piszą doradca podatkowy, aplikantka radcowska, współpracująca z Kancelarią Podatkową Jeschke Rentflejsz Dasiewicz, oraz aplikant w Katedrze Prawa Handlowego WPiA UW.

Według dotychczasowych przepisów kodeksu spółek handlowych akcjonariusze spółek publicznych posiadający akcje zdematerializowane powinni złożyć w spółce imienne świadectwa depozytowe wystawione przez podmiot prowadzący rachunek papierów wartościowych zgodnie z przepisami o obrocie instrumentami finansowymi (art. 406 § 3 k.s.h.). Warunkiem uczestnictwa w WZA spółki publicznej jest zatem złożenie w jej siedzibie, najpóźniej tydzień przed terminem WZA, świadectwa wystawionego celem potwierdzenia uprawnień posiadacza akcji zdematerializowanych do uczestnictwa w tym zgromadzeniu.

Od chwili wystawienia świadectwa do chwili utraty jego ważności albo zwrotu świadectwa wystawiającemu przed upływem terminu jego ważności, papiery wartościowe w liczbie wskazanej w treści świadectwa nie mogą być przedmiotem obrotu. Na okres ten dokonywana jest zatem blokada odpowiedniej liczby akcji na rachunku papierów wartościowych.

Blokowanie akcji miało służyć temu, aby w WZA spółki publicznej brały udział jedynie podmioty, które posiadały status akcjonariusza w dniu wystawienia świadectwa depozytowego i które nie utraciły tego statusu, ponieważ nie dokonały od tego dnia ich zbycia. Innymi słowy, chodziło o to, aby w walnym zgromadzeniu brali udział i oddawali głosy tylko rzeczywiści akcjonariusze w dniu WZA.

Zmianę tych zasad wymusiła dyrektywa Parlamentu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8384

Spis treści
Zamów abonament