Walne zgromadzenie z lukami prawnymi
Nieprecyzyjność ustawodawcy przy formułowaniu przepisów kodeksu spółek handlowych sprawia, że budzą one wątpliwości - piszą doradca podatkowy, aplikantka radcowska, współpracująca z Kancelarią Podatkową Jeschke Rentflejsz Dasiewicz, oraz aplikant w Katedrze Prawa Handlowego WPiA UW.
Według dotychczasowych przepisów kodeksu spółek handlowych akcjonariusze spółek publicznych posiadający akcje zdematerializowane powinni złożyć w spółce imienne świadectwa depozytowe wystawione przez podmiot prowadzący rachunek papierów wartościowych zgodnie z przepisami o obrocie instrumentami finansowymi (art. 406 § 3 k.s.h.). Warunkiem uczestnictwa w WZA spółki publicznej jest zatem złożenie w jej siedzibie, najpóźniej tydzień przed terminem WZA, świadectwa wystawionego celem potwierdzenia uprawnień posiadacza akcji zdematerializowanych do uczestnictwa w tym zgromadzeniu.
Od chwili wystawienia świadectwa do chwili utraty jego ważności albo zwrotu świadectwa wystawiającemu przed upływem terminu jego ważności, papiery wartościowe w liczbie wskazanej w treści świadectwa nie mogą być przedmiotem obrotu. Na okres ten dokonywana jest zatem blokada odpowiedniej liczby akcji na rachunku papierów wartościowych.
Blokowanie akcji miało służyć temu, aby w WZA spółki publicznej brały udział jedynie podmioty, które posiadały status akcjonariusza w dniu wystawienia świadectwa depozytowego i które nie utraciły tego statusu, ponieważ nie dokonały od tego dnia ich zbycia. Innymi słowy, chodziło o to, aby w walnym zgromadzeniu brali udział i oddawali głosy tylko rzeczywiści akcjonariusze w dniu WZA.
Zmianę tych zasad wymusiła dyrektywa Parlamentu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta