Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Planujemy czas pracy krok po kroku

31 lipca 2009 | Dobra firma | Marta Gadomska

Okres rozliczeniowy można zmienić w trakcie jego trwania. Tak samo grafik czasu pracy, ale jego modyfikacja jest możliwa tylko w wyjątkowych sytuacjach

– W naszej firmie obowiązuje trzymiesięczny okres rozliczeniowy. Obecny trwa od lipca do końca września. Chcemy go skrócić i wydłużyć. Dla jednych pracowników ma być miesięczny, dla innych ma trwać cztery miesiące. Czy okres rozliczeniowy wolno zmienić w jego trakcie? No i co w takiej sytuacji z grafikiem czasu pracy? Jak go zmodyfikować? Czy zmiana okresu rozliczeniowego ma dla pracownika jakiekolwiek znaczenie? – pyta czytelnik DOBREJ FIRMY.

Z kodeksu pracy nie wynika, czym jest okres rozliczeniowy. Przyjmuje się jednak, że to następująca kolejno po sobie liczba tygodni lub miesięcy, na które pracodawca najpierw planuje czas pracy załogi, a następnie – po ich upływie – rozlicza faktycznie przepracowane godziny. W praktyce wygląda to tak, że firma ustala na dany okres rozliczeniowy wymiar czasu pracy (liczy go zgodnie z art. 130 k.p.), a po jego zamknięciu sprawdza, czy zatrudniony tego wymiaru nie przekroczył. Takie są ogólne zasady.

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8384

Spis treści
Zamów abonament