Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prawo na czas zarazy

31 lipca 2009 | Prawo | Agata Łukaszewicz

Przymusowe doprowadzenie na badania, izolacja chorego oraz zamykanie szkół, urzędów, a nawet prywatnych firm – takie uprawnienia ma państwo w czasie epidemii

Ostatnie dni przynoszą coraz gorsze wieści z Wielkiej Brytanii i Hiszpanii. Lawinowo rośnie tam liczba zakażonych wirusem A/H1N1. Oba państwa wprowadzają coraz to nowe obostrzenia dotyczące kontaktowania się ludzi. Planują nawet pozamykać szkoły, żłobki i przedszkola. Zagrożenie rośnie też w naszym kraju w związku z powrotami rodaków z wakacji.

Czy również w Polsce możliwe jest wprowadzenie nadzwyczajnych środków ograniczających prawa i wolności obywatelskie, gdyby epidemia zaczęła się gwałtownie rozprzestrzeniać?

Jest regulacja

Jak zapewniają nas eksperci, mamy ustawę (o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi), która pozwoli na podjęcie skutecznych działań. Jeśli zagrożenia się urzeczywistnią, państwo może zmusić obywatela nie tylko do leczenia, ale i do pozostania w określonym miejscu, np. w szpitalu.

– Konstytucja dopuszcza ograniczanie praw człowieka...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8384

Spis treści
Zamów abonament