Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kto i kiedy powinien zapłacić notariuszowi przy zawiązywaniu spółki z o.o.

25 sierpnia 2009 | Gazeta prawa i podatków | Grzegorz Grablewski Piotr Szubert

Jeśli notariusz pobiera PCC od wspólników spółki z o.o. w organizacji, narusza przepisy. Nie dochodzi też do wygaśnięcia zobowiązania podatkowego, co podatek pobrał od osób z reguły nieuprawnionych do jej reprezentacji

Po wejściu w życie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej polski ustawodawca pracuje nad kolejnymi inicjatywami legislacyjnymi mającymi na celu ułatwienie jej prowadzenia zgodnie z prawem. A tymczasem konsekwentna analiza obowiązujących w Polsce przepisów podatkowych oraz wniosków płynących z uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego z 26 maja 2008 r. (I FPS 8/07) prowadzą do wniosku, że założenie spółki z o.o. jest możliwe wyłącznie dzięki niedopatrzeniom osób zaangażowanych w ten proces.

Przychodzimy do notariusza

Zawarcie umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wymaga formy aktu notarialnego (art. 157 § 2 kodeksu spółek handlowych). Tym samym, chcąc zawrzeć taką umowę, przyszli wspólnicy muszą się udać do notariusza, który w myśl ustawy Prawo o notariacie sporządza akty notarialne. Notariusz sporządza akt notarialny, po czym pobiera, działając w charakterze płatnika, podatek od czynności cywilnoprawnych wynoszący 0,5 proc. wysokości kapitału zakładowego. Wspólnicy powstałej właśnie spółki kapitałowej w organizacji uiszczają notariuszowi odpowiednią kwotę. Okazuje się jednak, że wszyscy uczestnicy zdarzenia pobłądzili.

Kto jest podatnikiem

W myśl rozdziału 2 ustawy o podatku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8404

Spis treści
Zamów abonament