Pracownik odpowie za umyślne wyrządzenie szkody
W razie celowego spowodowania przez podwładnego straty w mieniu pracodawcy jest on zobowiązany do zapłaty odszkodowania w pełnej wysokości, beż żadnych ograniczeń wynikających z kodeksu pracy
Kodeks pracy nie definiuje pojęcia winy umyślnej. Natomiast w orzecznictwie sądowym przyjmuje się, że zachodzi ona wówczas, gdy pracownik celowo doprowadza do powstania szkody lub przewidując możliwość jej powstania, świadomie na to się godzi. Przykładowo, pracownik z winy umyślnej wyrządza szkodę pracodawcy, gdy kradnie lub przywłaszcza sobie jego mienie lub gdy w celu ukrycia niedoborów fałszuje dokumentację w powierzonym mu magazynie. Podobnie wskazywał Sąd Najwyższy w uchwale z 29 grudnia 1975 r. (V PZP 13/75), stwierdzając, że umyślne niewykonanie przez pracownika jego obowiązków nie wystarczy do przyjęcia umyślności wyrządzenia szkody, gdyż niezbędne jest jeszcze objęcie skutku, tj. szkody, zamiarem sprawcy bezpośrednim lub co najmniej ewentualnym. Przy czym ciężar dowodu, iż szkoda powstała z winy umyślnej pracownika, spoczywa na pracodawcy dochodzącym zapłaty odszkodowania. Obciąża go także obowiązek udowodnienia wysokości powstałej szkody.
Także utracone korzyści
W razie, gdy pracownik...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta