Elektrownia atomowa – problem także społeczny
Jeśli rząd nie zacznie rozmawiać o energetyce jądrowej w Polsce, czeka nas powtórka znanego scenariusza: arogancja lub nieudolność urzędnicza oraz długotrwały, kosztowny i wyniszczający konflikt – pisze socjolog
Rząd przyjął harmonogram instalacji energetyki jądrowej w Polsce – causa finita. Mam jednak poważne wątpliwości, czy na pewno. Wypowiedzi Hanny Trojanowskiej, pełnomocnika rządu do spraw energetyki jądrowej oraz szefa PGE, tj. potencjalnego inwestora, wskazują, że dla rządu energetyka jądrowa jest problemem technicznym, prawnym i ekonomicznym. I tu zaczyna się mój niepokój, ponieważ uważam, iż istotny jest także kontekst społeczny.
Historia sporów
Energetyka jądrowa w Polsce ma swoją historię. W latach 80. liczne protesty wywołała budowa elektrowni atomowej w Żarnowcu. Decydujący wpływ na nastroje miała katastrofa w Czarnobylu w 1986 roku.
Kwestia energetyki była też jedynym z problemów rozpatrywanym w trakcie obrad Okrągłego Stołu (podstolik ekologiczny), który zakończył się protokołem rozbieżności. Przedmiotem sporu była właśnie energetyka jądrowa. Strona koalicyjno-rządowa dość miękko broniła kontynuacji budowy elektrowni w Żarnowcu.
Strona opozycyjno-solidarnościowa wyrażała się zdecydowanie i jednoznacznie: „W sytuacji energetycznej i ekonomicznej naszego kraju nie ma obecnie przesłanek do realizowania wariantu polityki energetycznej z udziałem energetyki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta