Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Babcia lepsza niż dom dziecka

25 sierpnia 2009 | Gazeta prawa i podatków | Michał Cyrankiewicz

Zakładając rodzinę zastępczą, można liczyć na finansowe wsparcie ze strony starosty. Do niego należy wypłata świadczeń na utrzymanie dzieci oraz wynagrodzeń dla zawodowych rodziców

Dziecku pozbawionemu całkowicie opieki trzeba ją zapewnić. Najlepiej przez skierowanie go do rodziny zastępczej. Taką rodzinę można ustanowić także dla dziecka niedostosowanego społecznie. Zgodnie z przepisami ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (tekst jedn. DzU z 2008 r. nr 115, poz. 728 ze zm.) funkcjonują następujące typy rodzin zastępczych:

- spokrewnione z dzieckiem;

- niespokrewnione z dzieckiem;

- niespokrewnione z dzieckiem zawodowe rodziny zastępcze.

Rodziny zawodowe mogą być natomiast prowadzone jako: wielodzietne – dla maksymalnie sześciorga dzieci, specjalistyczne – zajmujące się dziećmi niedostosowanymi społecznie lub z problemami zdrowotnymi, o charakterze pogotowia rodzinnego.

Surowe wymagania

Pełnienie funkcji rodziny zastępczej może zostać powierzone zarówno małżonkom, jak i osobie niepozostającej w takim związku. Art. 73 ustawy wymaga jednak, aby kandydaci spełniali określone w ustawie warunki. Po pierwsze powinni dawać rękojmię należytego wykonywania zadań rodziny zastępczej. Po...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8404

Spis treści
Zamów abonament