Możesz bezwiednie dyskryminować część załogi
Neutralne kryterium może prowadzić do różnicowania położenia pracowników w stosunku do innych grup w zakładzie. W takim wypadku szef naraża się na zarzut nierównego traktowania
Kodeks pracy zakazuje dyskryminacji zatrudnionych, w szczególności ze względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie, orientację seksualną, zatrudnienie na czas określony lub nieokreślony albo w pełnym lub w niepełnym wymiarze czasu pracy.
Pośrednie różnicowanie
Zakaz ten dotyczy nie tylko dyskryminacji bezpośredniej, gdy pracownicy są gorzej traktowani wprost ze względu na co najmniej jedno z tych kryteriów, lecz również dyskryminacji pośredniej. Samo pojęcie tej dyskryminacji jest problematyczne.
W uproszczeniu może ona mieć miejsce wtedy, gdy różnicuje się pracowników według zgodnego z prawem kryterium, postanowienia lub działania, którego zastosowanie lub podjęcie powoduje, że grupa zatrudnionych, którą da się wyróżnić ze względu na jedno z zakazanych kryteriów (np. wiek, płeć, niepełnosprawność) jest traktowana gorzej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta