Zanim weźmiesz auto w leasing, negocjuj z bankami
Właściciele firm decydujący się na leasing nie powinni przyjmować podstawowych ofert, które proponują im doradcy. Nawet krótkie negocjacje mogą o kilkaset złotych obniżyć przyszłą miesięczną ratę
Leasing na dobre zadomowił się na polskim rynku jako forma zakupu środka trwałego do firmy. Dzięki tej formie finansowania możemy nabyć nie tylko środek transportu, ale także pojazdy osobowe, sprzęt do firmy oraz nieruchomości.
W ramach leasingu jedna ze stron umowy (finansujący, leasingodawca) przekazuje drugiej stronie (korzystającemu, leasingobiorcy) prawo do korzystania z określonego dobra materialnego na pewien uzgodniony w umowie leasingu okres w zamian za ustalone ratalne opłaty (raty leasingowe).
Kilka możliwych form
Wyróżnia się kilka form leasingu: operacyjny, finansowy i zwrotny. Co do zasady nie różnią się one znacznie. Różnice widać na poziomie finansów i podatków. W skrócie – leasing operacyjny to forma finansowania pozwalająca na utrzymanie stałych kosztów podatkowych, co jest korzystne, gdy przychody naszej firmy są na stałym poziomie. Z leasingu finansowego skorzystają natomiast przedsiębiorcy, którzy spodziewają się dużych przychodów i chcą uniknąć płacenia wysokich podatków. Ta forma pozwala amortyzować przedmiot leasingu korzystającemu, a nie leasingodawcy. Natomiast leasing odwrotny to dobra forma uzyskania w firmie dodatkowych środków. Jeśli posiadamy środek trwały, np. samochód dostawczy, a potrzebujemy gotówki na inwestycje, możemy zastosować leasing odwrotny. Bank lub towarzystwo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta