Dochodowe ratowanie banków
Akcja ratunkowa podjęta przez rządy, aby pomóc bankom, może być opłacalna. Świadczą o tym dochody, jakie uzyskują władze USA dzięki instytucjom, które zdecydowały się na zwrot pomocy. Wszystko za sprawą wzrostu kursów akcji banków, które kilka miesięcy temu – jak się zdawało – były na krawędzi bankructwa.
Dzięki ośmiu instytucjom, które dotychczas całkowicie oddały udzieloną pomoc, amerykańscy podatnicy zarobili 4 mld dolarów, co, jak podsumował „The New York Times”, oznacza 15-proc. zwrot z inwestycji w skali roku. Jednym z powodów, dla którego instytucje finansowe tak się spieszą ze spłatą, są ograniczenia związane z udziałem w rządowym programie, m.in. dotyczące wynagrodzeń menedżerów.
Do amerykańskich zysków z pomocy w największym stopniu przyczyniły się Goldman Sachs i Morgan Stanley. W obu przypadkach wartość rządowych inwestycji w ramach Trouble Asset Relief Program wyniosła 10 mld dol. Za te pieniądze rząd kupował...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta