Kwota za ekstraaktywność nie zawsze jest niezmienna
Wynagrodzenie za pracę w nadgodzinach możesz zastąpić ustalonym z góry ryczałtem. Jeśli jednak podwładny pracuje więcej, niż wynika z tej stawki, musisz mu je uzupełnić
Co do zasady pracę w godzinach nadliczbowych rekompensujemy dodatkiem do wynagrodzenia, którego wysokość jest zmienna i wynosi 50 proc. lub 100 proc. płacy. Stawka zależy od tego, w jakim dniu tygodnia podwładny świadczy pracę ponad obowiązujące go normy (art. 1511 § 1 k.p.).
Zamiast jednak pieczołowicie obliczać wynagrodzenie za nadgodziny, szef może zastąpić należne pracownikowi wynagrodzenie z dodatkiem za pracę w nadgodzinach obliczonym z góry ryczałtem. Dopuszcza to art. 1511 § 4 k.p. Niestety, nie można zastosować tego do wszystkich pracowników, a przyjęta wysokość ryczałtu nie może być dowolna.
Dla kogo ryczałt
Zastąpienie ryczałtem wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych dotyczy jedynie tych pracowników, którzy wykonują swoje obowiązki stale poza zakładem. Odnosi się to np. do przedstawicieli handlowych, kontrolerów. Szef nie może zatem skorzystać z ryczałtu u tych podwładnych, którzy jedynie okazjonalnie świadczą pracę poza firmą. Ograniczenie takie wynika z celu tego wynagrodzenia. Ułatwia ono rozliczenia z tymi podwładnymi, u których pracodawca nie ma możliwości na bieżąco kontrolować ich czasu pracy.
Przykład 1Pan Ryszard zatrudniony jako kierowca każdego dnia rano
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta