Las kurhanów i grób w fortecy
Trzy tysiące lat temu ludzie wykorzystali już wtedy prastary kurhan grobowy, aby uczynić z niego wieżę w środku osady obronnej. Jest to pierwsze tego rodzaju odkrycie w Europie
Starożytni bogowie chyba nas lubią, bo najwyraźniej nam sprzyjają – mówi pół żartem, ale i pół serio prof. Jan Machnik, spiritus movens polsko-ukraińskiej ekspedycji badawczej na zachodniej Ukrainie. – Odkryliśmy fascynującą palisadową fortecę z X wieku p.n.e., ale wzniesioną wokół kurhanu z XXIII wieku p.n.e. Niebywałe połączenie.
To tereny wyjątkowo słabo rozpoznane pod względem archeologicznym. Winna temu wielka polityka. Gdy Ukraina należała do Związku Sowieckiego, tereny te były silnie zmilitaryzowane. Rozmaite instalacje wojskowe, łącznie z wyrzutniami rakiet, wymagały „dyskrecji”. Mimo wielu umów i programów współpracy naukowej między sąsiadującymi krajami w praktyce nie było mowy o tym, aby nawet ukraińscy archeolodzy penetrowali te tereny, a co dopiero mówić o uczonych z Polski.
Na początku lat 90. wraz ze zmianami politycznymi powiał nowy wiatr i wszystko, co było dotychczas nie do pomyślenia – stało się możliwe. Polscy i ukraińscy badacze pojawili się w lasach i na polach, poszukując śladów osad i cmentarzysk sprzed stuleci i tysiącleci.
Pali się
Nie było to łatwe, ponieważ o zaorane pole w tym rejonie też dziś nie tak łatwo, bardzo wiele pól pokołchozowych leży odłogiem, zarasta gęstą darnią, zaczyna się upodabniać do stepu. Na takich połaciach nie widać ułamków glinianych naczyń czy krzemiennych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta