O uprawnieniach przesądza rodzaj przerwy
To, czy urlop bezpłatny zostanie zaliczony np. do stażu pracy, zależy od tego, na co podwładny go poświęcił. Jeśli wolne wykorzystał na prywatne zajęcia, nie ma co liczyć na uwzględnienie tego okresu. Inaczej, gdy pracował na rzecz innej firmy
Zgodnie z art. 174 § 2 k.p. okresu urlopu bezpłatnego nie wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze. Oznacza to przerwę w zatrudnieniu. A skoro tak, to czas ten pracodawca może pomijać przy uwzględnianiu okresu uprawniającego do nabycia prawa do nagrody jubileuszowej.
Podobnie postępuje przy urlopie wypoczynkowym. Jeśli urlop bezpłatny trwał dłużej niż miesiąc, szef odpowiednio proporcjonalnie zmniejsza zatrudnionemu wymiar wypoczynku w tym roku kalendarzowym, w którym wraca on z bezpłatnego do firmy (art. 1552 § 1 pkt 1 k.p.).
Przed kilku laty Sąd Apelacyjny w Warszawie uznał, że okres urlopu bezpłatnego nie wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze, ani do okresu pracy, od którego zależą prawa do świadczeń z zaopatrzenia emerytalnego pracowników (wyrok z 27 listopada 1996 r., III Aua 888/96). Z kolei Sąd Apelacyjny w Katowicach doszedł do przekonania, że nawet poszerzona...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta