Dla kogo splendor zwycięzcy
Lato 1944 roku wyryło się w krótkiej historii Trzeciej Rzeszy serią bolesnych wydarzeń. Gdy na froncie wschodnim sowiecki walec miażdżył kolejne linie obronne Wehrmachtu, na zachodzie podczas bitwy o Normandię wojska aliantów zadały druzgocącą klęskę elitarnym dywizjom Hitlera. We wrześniu alianci byli już w Belgii i Holandii oraz zbliżyli się do przedwojennej granicy niemiecko-francuskiej
Rozmiary normandzkiego zwycięstwa zaskoczyły rządy i dowództwo sprzymierzonych. Szybkość, z jaką alianckie dywizje osiągały zamierzone cele, znacznie wyprzedzała pierwotne plany przeprowadzenia kampanii we Francji. W sztabie gen. Eisenhowera, głównodowodzącego wojskami alianckimi na zachodzie Europy, dotarcie do linii Sekwany i Loary zakładano na koniec października 1944 roku. Tymczasem już 26 sierpnia z wolności cieszył się Paryż, a 3 września żołnierze brytyjskiej Gwardii Królewskiej wkroczyli do Brukseli. Dzień później angielscy pancerniacy wyzwolili Antwerpię, 5 września zaś amerykańskie dywizje gen. Pattona zdobyły Nancy i utworzyły przyczółki na Mozeli.
Aliancki pościg za pobitymi Niemcami miał jednak swoje złe strony. Wraz ze zbliżaniem się do granic Rzeszy dramatycznie wydłużały się linie zaopatrzenia sprzymierzonych. Większość magazynów z paliwem, amunicją i żywnością znajdowała się ciągle na plażach Normandii. Porty głębokowodne u północnych wybrzeży Francji i Belgii zostały zniszczone bądź były bronione przez Niemców. Z kolei francuski transport kolejowy nie działał ze względu na zniszczenia dokonane przez alianckie lotnictwo jeszcze przed inwazją. W tej sytuacji główny ciężar dostarczania niezbędnych do walki materiałów spoczywał na transporcie drogowym, który nie mógł obsłużyć wszystkich armii sprzymierzonych.
Taki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta