Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Trybunał rewolucji kulturalnej

28 listopada 2009 | Plus Minus | Bronisław Wildstein
autor zdjęcia: Janusz Kapusta
źródło: Fotorzepa

Pod pozorem zachowania neutralności państwa i obrony praw człowieka próbuje się narzucić bardzo określony, ideologiczny projekt zmiany tożsamości Europy

Wyrok Europejskiego Trybunału w Strasburgu, skazujący państwo włoskie z powodu krzyża na szkolnej ścianie, prowokuje podstawowe pytania na temat roli państwa, prawa, a także tożsamości Europy dziś. Trybunał odwołał się do praw człowieka i zasady pluralizmu. Uznał, że „uczniowie mogą interpretować [krzyż] jako symbol religijny i mogliby odnieść wrażenie, że są wychowywani w szkole nacechowanej określonym religijnym credo”. A to, zdaniem sędziów, godzi w „zasady demokratycznego społeczeństwa określone w przyjętej przez Włochy europejskiej konwencji praw człowieka i zasadę pluralizmu uznaną przez włoski Trybunał Konstytucyjny”.

Można uznać, że to akurat orzeczenie trybunału narusza demokrację, której fundamentem jest prawo większości do organizowania swojego życia publicznego, i prezentuje bardzo daleko idące, a nawet paradoksalne pojęcie pluralizmu. W każdym razie sędziowie ETPC wydają się opierać na koncepcji państwa neutralnego, które, zdaniem jego rzeczników, nie może preferować żadnego wyznania ani światopoglądu. Czy zasada taka jest w ogóle do utrzymania i czy pod pozorem neutralności (pluralizmu, bezstronności itp.) nie jest próbą narzucenia bardzo określonego, ideologicznego projektu?

Państwo nie może być neutralne

Państwo jest bytem celowym. To organizacyjna struktura, która porządkuje funkcjonowanie określonej wspólnoty. Jej celem jest...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8485

Spis treści
Zamów abonament