Podgryzanie na śmierć
W przyrodzie zdarza się, że młode zwierzęta są zjadane przez starsze. Kanibalizm zaobserwowano na przykład u lwów, gupików, niedźwiedzi, delfinów, niektórych kajmanów i wielu innych gatunków.
Choć ludziom wydaje się to okropne, jednak z punktu widzenia ewolucyjnego taka praktyka nie prowadzi do wyginięcia gatunków. Stare zabijają młode, by przetrwać albo regulować wielkość populacji.
Nieco rzadziej zdarzają się praktyki przeciwne. Mniej znane zwierzę, łusecznik lepki (Ichtihyophis glutinosus), to mały płaz przypominający dżdżownicę. Jego ciało wygląda jak pokryte pierścieniowatymi bruzdami. Ostatnie badania, sfilmowane przez telewizję BBC, pokazują, że matka karmi młode swoim ciałem (skórą). Nie jest to przypadkowe podgryzanie matki, bo w okresie wychowywania potomstwa jej skóra zawiera więcej składników odżywczych, a młode mają specjalne zęby ułatwiające pożeranie samicy.
Każde nowe medium, które odnosi sukces, jest wspierane – żeby nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta