Jubileuszówka za długoletni trud
Nazwa tego świadczenia jest myląca, bo ma ono charakter obligatoryjny, roszczeniowy i zostało ściśle uregulowane w przepisach
Nauczycielowi należy się nagroda jubileuszowa w wysokości:
- 75 proc. wynagrodzenia miesięcznego za 20 lat pracy,
- 100 proc. – 25 lat pracy,
- 150 proc. – 30 lat pracy,
- 200 proc. – 35 lat pracy,
- 250 proc. – 40 lat pracy.
Jak ustalać liczbę lat
Do stażu warunkującego nabycie nagrody wliczamy – zgodnie z rozporządzeniem o nagrodach jubileuszowych – wszystkie zakończone okresy zatrudnienia oraz inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.
Chodzi tu oczywiście o zakończone okresy pracy w ramach stosunku pracy. Wyłączamy zatrudnienie na umowach cywilnych, jak zlecenie, o dzieło, chałupnictwo i prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej.
Nie ograniczamy się wyłącznie do pracy w charakterze nauczyciela, lecz sumujemy wszystkie zakończone okresy pracy. Nie możemy jednak powielać okresów równoczesnego zatrudnienia. W takiej sytuacji do stażu jubileuszowego przyjmujemy jeden z nich.
Przykład 1
Pani Fryderyka jest nauczycielką zatrudnioną w dwóch szkołach: w podstawowej od 11 lat na 6/18 etatu i w gimnazjum od 5 lat na 10/18 etatu.
Zanim podjęła pracę w szkole podstawowej, miała dziewięć lat okresów uprawniających do jubileuszówki. W szkole podstawowej nabywa więc prawo do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta