Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Chcesz należeć do elity – podróżuj

08 stycznia 2010 | piątek+ | Grzegorz Łyś
prof. Krzysztof Podemski  z Instytutu Socjologii  Uniwersytetu Adama Mickiewicza, badacz socjologii podróży, kontaktów międzykulturowych, nierówności społecznych. Autor książki „Socjologia podróży”.
autor zdjęcia: bartosz jankowski
źródło: Fotorzepa
prof. Krzysztof Podemski z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza, badacz socjologii podróży, kontaktów międzykulturowych, nierówności społecznych. Autor książki „Socjologia podróży”.

O zamiłowaniu Polaków do zwiedzania i płynących z tego pożytkach mówi socjolog Krzysztof Podemski

Rz: Socjologowie zauważyli, że Polacy, jak na swoje możliwości finansowe, bardzo dużo podróżują

Krzysztof Podemski: I jak na to, że nie należymy do społeczeństw mobilnych. Kiedy trzeba np. przeprowadzić się do innego miasta w poszukiwaniu pracy, uważamy to za życiową katastrofę.

Jest zresztą i inna prawidłowość. Choć liczba podróży wzrasta, wciąż jeszcze co trzeci dorosły Polak nie był, według badań CBOS, za granicą. Ten odsetek zmniejsza się bardzo powoli, zaledwie o około jeden procent rocznie. A to oznacza, że część z nas podróżuje coraz więcej, a inni, jak dawniej, nigdzie nie wyjeżdżają i nie znają nawet swojego kraju. Utrwala się w ten sposób kolejny podział w naszym społeczeństwie – na Polskę podróżującą i Polskę, która nie rusza się z domu.

Jak podróże zmieniają Polaków?

Przede wszystkim uczą nas rozumieć ludzi innych kultur. Jesteśmy dziś niebywale homogenicznym społeczeństwem. Nie mamy ani znaczących mniejszości narodowych, ani większych grup imigrantów. To, jak na duży kraj europejski, zupełnie wyjątkowe.

Dla ogromnej większości Polaków, poza...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8517

Spis treści
Zamów abonament