Z pozwem trzeba iść do sądu pracy
Pracownik może dochodzić ustalenia, że wykonywał pracę w warunkach szczególnych. Ma bowiem interes prawny w określeniu rzeczywistej treści stosunku pracy
Żądanie pracownika znajduje oparcie w art. 189 kodeksu postępowania cywilnego , w myśl którego powód może żądać ustalenia przez sąd istnienia lub nieistnienia stosunku prawnego lub prawa, gdy ma w tym interes prawny.
Przepis ten dotyczy także postępowania przed sądem pracy.
Pracownicy mogą więc przed sądem pracy na podstawie art. 189 k.p.c. żądać ustalenia, że faktycznie wykonywali pracę w warunkach szczególnych. Powództwo w tym zakresie powinni złożyć przeciwko byłemu pracodawcy lub jego następcy prawnemu (np. firmie, która przejęła dawne przedsiębiorstwo państwowe).
Natomiast nie ma szans powodzenia pozew przeciwko archiwum przechowującemu tylko akta pracownicze zlikwidowanego pracodawcy.
Podobnie wypowiadał się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 19 listopada 2004 r. (I SA 4780/03), stwierdzając, że roszczenia byłych pracowników o ustalenie wykonywania pracy w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze mogą być skutecznie dochodzone wyłącznie przeciwko byłemu pracodawcy lub jego następcy prawnemu.
Powództwo takie skierowane przeciw innemu podmiotowi, w tym jednostce prowadzącej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta