Ustawowy hazard
Nowe przepisy hazardowe pozwalają na nadmierną ingerencję państwa w prywatne życie obywateli. Mogą więc zostać uznane za niekonstytucyjne – pisze radca prawny
Nowa ustawa o grach hazardowych wraz z przygotowywaną równolegle nowelizacją jej przepisów uregulowały na nowo dostęp do gier losowych i zakładów. Pośpiech, w jakim tworzono te akty prawne, sprawił, że nie spełnią one dobrze swojej funkcji.
Przyjęte przepisy wprowadzają zakaz udziału w grach hazardowych osób niepełnoletnich, które będą mogły uczestniczyć jedynie w loteriach fantowych i promocyjnych. Ograniczają dostęp do automatów do hazardu i wideoloterii. Będzie z nich można korzystać jedynie w kasynach, salonach gry bingo i punktach przyjmowania zakładów wzajemnych. Oznacza to zniknięcie działających dziś na rogu niemal każdej ulicy punktów z automatami o niskich wygranych, które będą działać tylko do czasu wygaśnięcia zezwoleń na ich prowadzenie.
Spadnie także liczba kasyn i automatów do gry. Zgodnie z nowymi przepisami jedna placówka o takim charakterze będzie przypadać na 650 tys. mieszkańców województwa, a w kasynie będzie można zainstalować do 70 automatów do gier.
Czy tworzenie prawa, na zasadzie listy pobożnych życzeń, których nie sposób wyegzekwować, ma jakikolwiek
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta