Jakie przysługują przywileje socjalne
Nauczyciele to grupa zawodowa, która cieszy się najliczniejszymi uprawnieniami tego rodzaju. Większość tych świadczeń ma charakter obowiązkowy, chociaż nie wchodzą w skład wynagrodzenia
Zacznijmy od lokalu mieszkalnego. Przysługuje on nauczycielowi zatrudnionemu przynajmniej w połowie obowiązkowego wymiaru zajęć na terenie wiejskim albo w mieście do pięciu tysięcy mieszkańców w gminie, gdzie znajduje się szkoła (art. 54 ust. 1 w zw. z art. 91b KN). Musi go zapewnić dyrektor albo organ prowadzący palcówkę.
Nauczyciel zachowuje prawo do mieszkania po przejściu na emeryturę, rentę czy świadczenie kompensacyjne, a jeśli wcześniej umrze, to jego małżonek i dzieci pozostające na jego utrzymaniu i prowadzące z nim wspólne gospodarstwo domowe. Dotyczy to zarówno nauczycieli pracujących w szkołach podlegających pod administrację rządową, jak i samorządową.
Dodatek mieszkaniowy
Należy się nauczycielowi zatrudnionemu przynajmniej w połowie obligatoryjnego pensum na terenie wiejskim lub w mieście liczącym do pięciu tysięcy mieszkańców, jeśli ma on kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela i to niezależnie od uprawnienia do lokalu mieszkalnego (art. 54 ust. 3 w zw. z art. 91b KN).
W razie zbiegu z prawem do dodatku mieszkaniowego, określonego w przepisach o najmie lokali mieszkalnych i dodatkach mieszkaniowych, nauczyciel dostaje obydwa świadczenia. Na tych zasadach dodatki mieszkaniowe uzyskują nauczyciele zaangażowani zarówno w placówkach rządowych, jak i samorządowych. Reszta zasad jego nabywania jest już różna....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta