Niepełnosprawnego obowiązuje ograniczony wymiar czasu pracy
Firma może zatrudnić osobę z orzeczonym stopniem niepełnosprawności. Powinna jej wtedy zapewnić odpowiednie warunki wykonywania zadań oraz pamiętać o przysługujących jej prawach
Stan niepełnosprawności musi być potwierdzony przez lekarza orzecznika ZUS.
Jeśli już angaż z takim pracownikiem zostanie podpisany albo w trakcie pracy dojdzie do wypadku i podwładny uzyska status osoby niepełnosprawnej, to trzeba pamiętać o ograniczeniach w wymiarze czasu pracy takich podwładnych. Jakich?
Odpowiedź znajdziemy w ustawie z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tekst jedn. DzU 2008 r. nr 14 poz. 92 ze zm.; ustawa).
Nie tylko chronione
Regulacja ta wyróżnia trzy stopnie niepełnosprawności – znaczny, umiarkowany i lekki. Orzeczenie ustalające stopień niepełnosprawności stanowi podstawę do przyznania ulg i uprawnień. Zaliczenie do znacznego albo umiarkowanego stopnia nie wyklucza możliwości zatrudnienia tej osoby u pracodawcy niezapewniającego warunków pracy chronionej.
Ale pod pewnymi warunkami. Taki przedsiębiorca musi co do zasady uzyskać pozytywną opinię Państwowej Inspekcji Pracy o przystosowaniu przez pracodawcę stanowiska pracy do potrzeb osoby niepełnosprawnej.
Osobie zatrudnionej, która w wyniku wypadku przy pracy lub choroby zawodowej utraciła zdolność do pracy na dotychczasowym stanowisku, pracodawca jest zobowiązany wydzielić lub zorganizować...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta